Dlaczego warto spędzić wakacje w górach ?

Dlaczego warto spędzić wakacje w górach ? Jak można spędzać czas podczas urlopu wypoczynkowego w górach ? Przeczytaj i sprawdź !

Dlaczego warto spędzić wakacje w górach?


Wakacje w górach to doskonała alternatywa dla wyjazdu urlopowego nad morze. Jeśli lubisz aktywnie spędzać wypoczynek zamiast długich godzin wylegiwania się na plaży, to wczasy w górach będą świetną propozycją dla Ciebie. Różne formy spędzania czasu, piękne krajobrazy i wspaniałe świeże powietrze to nie jedyne zalety, które oferuje pobyt w Poroninie niedaleko Zakopanego.  
 

Wyjazd w góry po zdrowie


Mimo że wakacje w górach kojarzą się głównie z aktywnym spędzaniem czasu, to warto zdać sobie sprawę z tego, że w tych rejonach Polski znajduje się wiele sanatoriów i ośrodków leczniczych. Tradycja jeżdżenia do górskich kurortów dla podreperowania swojego zdrowia sięga wielu lat wstecz, a gośćmi takich miejscowości jak Zakopane były największe artystyczne gwiazdy. 

Nic w tym dziwnego. Górskie powietrze ma wiele właściwości leczniczych i pozytywnie wpływa na zdrowie. Powyżej 1000 metrów n.p.m. organizm wzmaga produkcję czerwonych krwinek, a rozszerzone naczynia krwionośne przyspieszają transport tlenu oraz składników odżywczych. Wszystko to wpływa na poprawę kondycji i samopoczucia, a dotlenienie sprawia, że człowiek się wycisza i odstresowuje. 
 

Aktywne spędzanie urlopu w górach


Góry są przede wszystkim propozycją dla osób, które uwielbiają aktywnie spędzać czas. Możliwości jest bardzo dużo - od wędrówek po łatwych trasach, po trekking w wyższych partiach gór, do wycieczek rowerowych, czy też pobytu na termach. 

Przemieszczanie się od schroniska do schroniska, kilkudniowe wypady rowerowe połączone z biwakiem, czy wielogodzinne wchodzenie na szczyt - wszystko to można znaleźć właśnie w górach. Jeśli nie posiada się własnego sprzętu, to nic nie szkodzi. W górskich kurortach można znaleźć liczne wypożyczalnie sprzętu i rowerów. Oferują one między innymi elektryczne rowery górskie, szczególnie dobrze sprawdzające się w trudnych terenach
 

Piękne widoki w górach


Wiele osób wybiera urlop w górach, ponieważ są tam przepiękne widoki. Urozmaicenie krajobrazu oraz bogactwo otaczającego środowiska naturalnego powodują, że widoki zapierają dech w piersiach. Nie trzeba wchodzić na sam szczyt, aby podziwiać górskie łańcuchy. Wiele łagodnych i przyjemnych tras spacerowych oferuje możliwość zachwycania się otaczającym krajobrazem. 

Większość hoteli, w tym między innymi Limba w Poroninie, oferuje swoim gościom pokoje z widokiem na góry. Wystarczy wtedy wyjść na taras, aby poczuć świeże górskie powietrze i napawać się przepięknym widokiem na Tatry. 
 

Atrakcje do zwiedzania


Na koniec warto także dodać to, że wypoczynek w górach wiąże się z możliwością spędzania czasu w jeszcze inny sposób. Niewątpliwie jedną z głównych atrakcji w górach jest architektura, którą ciężko znaleźć gdziekolwiek indziej. Ponadto można udać się do regionalnych muzeów, w których można znaleźć nie tylko historyczne pamiątki, związane z Tatrami regionem Poronina, ale także często wystawy obrazów, czy rzeźb. 
powrót