Jakie są najwyższe szczyty Tatr polskich?

Jakie są najwyższe szczyty Tatr polskich? Gdzie warto się wybrać, aby podziwiać najpiękniejsze widoki z Tatr polskich? Przeczytaj i sprawdź!

Jakie są najwyższe szczyty Tatr polskich?


Tatry są jedynym pasmem górskim w Polsce o charakterze alpejskim. Późny okres fałdowania tych gór sprawił, że charakteryzują się one wysokimi, strzelistymi szczytami. Najwyższe z tatrzańskich szczytów leżą po słowackiej ich stronie, podobna sytuacja jest także z podziałem powierzchni Tatr - większa ich część leży u naszych południowych sąsiadów. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie ma czym się pochwalić. Można zdobyć między innymi najwyższy szczyt w Polsce, czyli Rysy. Jakie inne góry są jeszcze warte zdobycia?
 

Rysy - najwyższy szczyt Tatr w Polsce


Najwyższy szczyt polskich Tatr to oczywiście Rysy, których najwyższy punkt leży na 2499 metrze nad poziomem morza. Rysy górują nad Doliną Mięguszowiecką, Rybiego Potoku i Ciężką. Są one zwornikiem dla grani odchodzącej w kierunku Żabich Szczytów. Dzięki swojemu położeniu i wysokości widok z Rysów jest oszałamiający. Należy on do najrozleglejszych i jednocześnie do najpiękniejszych w całych Tatrach. Zobaczyć z nich można prawie wszystkie najważniejsze wierzchołki pasma górskiego, doliny i kilkanaście jezior.
 

Giewont - drugi najwyższy szczyt w Tatrach Polskich


Jednym z najpopularniejszych szczytów w Tatrach Polskich jest Giewont, który króluje nad Zakopanem. Od strony miasta wznosi się niezwykle stroma, wręcz pionowa ściana skalna licząca około 600 m. Cały masyw ma długość prawie trzech kilometrów i wyróżnić w nim można: Mały Giewont 1728 m, Wielki Giewont 1895 m i Długi Giewont 1897 m. Nieodłączną częścią Giewontu, która kojarzy się z tym szczytem, jest metalowy krzyż. Postawiono go w 1901 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza Zakopanego ks. Józefa Kaszelewskiego. Jego wysokość to 15 metrów, a elementy konstrukcyjne wykonano w krakowskiej fabryce Józefa Góreckiego. Na wierzchołek można wejść kilkoma szlakami, a najpopularniejszy prowadzi od Kuźnic przez Halę Kondratową i Kondracką Przełęcz. Wysokość Giewontu to 1895 m.
 

Kasprowy Wierch - szczyt Tatr Zachodnich


Kasprowy Wierch znajduje się w głównej grani Tatr Zachodnich na granicy polsko-słowackiej. Jego wierzchołek sięga 1987 m, otaczają go doliny: Gąsienicową, Goryczkowa, Kasprowa oraz słowacka Dolina Cicha. Kasprowy Wierch kojarzony jest z kolejką linową, której górna stacja umieszczona jest poniżej właściwego wierzchołka. To właśnie na nim stoi obserwatorium meteorologiczne, które jest jednocześnie najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Z góry można zobaczyć wspaniały widok na Tatry Wysokie, Świnicę Tatry Zachodnie z poszczególnymi wierzchołkami Czerwonych Wierchów i Giewontu.
 

Świnica - 2309 m n.p.m.


Najwyższy szczyt leżący w pobliżu Zakopanego jest zwornikiem w grani głównej Tatr. Świnica posiada dwa wierzchołki - główny i niższy, a jej wysokość to 2309 m. Biegnie ona przez granicę polsko-słowacką i wznosi się nad trzema dolinami: Gąsienicową, Pięciu Stawów Polskich i leżącą po słowackiej stronie Walentkową Doliną. Według ludowej opowieści nazwa góry wzięła się od podobieństwa masywu podobnego do świńskiej głowy. Dawniej górę nazywano również Świńską Skałą. Główny szczyt Świnicy został zdobyty w lipcu 1867 r. przez wspaniałego przewodnika tatrzańskiego Macieja Sieczkę.
powrót